Posjet bajeru na Jugu 2

Objavljeno Posted in ERASMUS +, Nevičica

Posjet bajeru jedna je od omiljenih aktivnosti starije B skupine podcentra Nevičica. Promatranje prirodnih promjena u okolišu, na obali i na samoj vodi nepresušan je izvor inspiracije i spoznajnog konteksta ovih šestogodišnjaka. Bez pomagala, promatrali smo zbivanja golim okom, raspravljali o mogućim razlozima njihovog nastanka, a po povratku u vrtić listali smo enciklopedije. Na putu do bajera promatramo tragove – na zemlji, u snijegu, ovisno o godišnjem dobu. Djeca razlikuju otiske životinjskih (psećih) šapa, ljudske cipele, tragove biciklističkih guma. Razgovaramo o razlikama između otisaka – neki su dublji, neki površniji. Na kojoj površini možemo, a na kojoj ne možemo ostaviti / primijetiti tragove (prirodni teren, asfalt, meka zemlja, suha zemlja…). Učimo o biljnom i životinjskom svijetu u/uz bajer (ribe, patke, žabe, zeleno raslinje). Oko bajera nalaze se i vrtovi pa promatramo vegetaciju, imenujemo voće i povrće. Djeca imaju prilike penjati se na stabla, hodati po neravnom terenu, razvijati propriocepcijske i ravnotežne sisteme, savladavati uz/nizbrdice, naučiti kretati se kroz duboki, neugaženi snijeg, po skliskom blatu. u zimskom periodu, promatrajući ledenu površinu bajera testiramo čvrstoću leda – pokušavamo ga probiti različitim materijalima (drvo, kamen) te dokučujemo zakone fizike. Razgovaramo o životu ispod leda. boravak na ovoj prirodnoj lokaciji izvrstan je poticaj psihofizičkog razvoja djece, razvoja kreativnosti (igre bez igračaka i drugih pomagala, samo prirodni resursi) i mašte.