Svjetski dan sporta

Objavljeno Posted in Nevičica

Svjetski dan sporta nazvan je i Danom izazova (Challenge day), a obilježava se posljednje srijede u mjesecu svibnju. Poseban je to dan, već šestu godinu za redom, i za obitelji korisnike podcentra Nevičica. Na taj se dan u našem vrtiću tradicionalno održava Olimpijada za djecu i roditelje na kojoj iz godine u godinu sudjeluje sve više vrtićaraca i njihovih roditelja i rodbine. Uz navijačku podršku okupili su se tako ove srijede, 29. svibnja 2019., na dvorištu vrtića mnogobrojni natjecatelji željni igre, zabave i druženja, a sve u duhu sporta i tjelesnih aktivnosti. Svoje su vještine djeca iz četiri odgojne skupine ovog vrtića i njihovi suigrači pokazali u devet zabavnih disciplina od kojih su se u tri natjecala djeca međusobno (cik cak vodeni baloni, poligon s preprekama i iz obruča u obruč), tri su bile rezervirane za „okršaje“ roditelja (loptica u naglavku, čvrkni limun i prenesi kolut), a najdraže su preostale discipline u kojima roditelji i djeca sudjeluju udruženim snagama (smoki na pjeni, mokra štafeta i lopta na štapu). Kako je naglasak upravo na zajedništvu, sudjelovanju i radosti koje svakodnevno žive i ovaj se put igralo po olimpijskom geslu „važno je sudjelovati“ te nepoštene igre niti nezadovoljstva nije bilo. Dodatni razlog tome je što su na ovoj olimpijadi svi pobjednici i svi odlaze kući s medaljom oko vrata (šarene medalje dobivaju svi sudionici ispod treće plasiranog) i, još važnije, punim srcem.

Kroz ovo sportsko druženje naglasak želimo staviti i na zbližavanje na relaciji dijete – roditelj – odgajatelj te potaknuti roditelje na što aktivnije sudjelovanje u odgojno obrazovnim sadržajima koje organiziramo te, obzirom na broj sati koje mnoga djeca provode u predškolskim ustanovama, dati  im direktan uvid i posrednu mogućnost kreiranja zbivanja. Ovakav partnerski odnos roditelja i odgajatelja djetetu daje dodatnu sigurnost i zadovoljstvo i konstruktivni je činitelj djetetova napretka, što i jest krajnji cilj našega zajedničkog nastojanja i djelovanja u ovoj ranoj fazi dječjeg razvoja.