Mjesec šarenih boja

Objavljeno Posted in ERASMUS +, Mak, Novosti

Srednja skupina dječjeg vrtića Mak, pod projektnim nazivom „Mali botaničari“ mjesec veljaču prozvala je mjesecom šarenih boja. Iako je vani još hladno, sunce nam je izmamilo proljetnice iz zemlje koje je djecu potaklo na istraživanje. Istražili smo što su to proljetnice, koji su dijelovi cvijeta te koje su njegove funkcije. Potaknuti i pričom „Plesna haljina žutog maslačka“ izradili smo dijelove cvijeta maslačka od krep papira  te učili nove nazive poput stabljike, tučka, korijena…

Zainteresirani pričom izrađivali smo maslačke na razne načine:

  • Vuneni maslačak – dijete vunenu nit plete oko prstića te namotaj pričvršćuje sa žicom, a potom škaricama reže namotane niti (maslačak otvara latice)
  • Maslačkova haljina – dijete na kolažu crta stabljiku, listove potom reže i lijepi na papir, a bijelu lopticu sa sjemenkama (haljinu) ukrašava vatom

Vođeni pričom i mi smo organizirali šareni ples pod maskama u kojem svatko glumi što zaželi, a za pripremu tog čarobnog plesa ukrasili smo našu plesnu dvoranu:

  • Origami lepeza- tehnika presavijanja šarenih papira u lepezu, poticajem izgleda presjeka voća

(lepeza limun, naranča, kivi, jabuka…)

  • Baloni osjećaja – dijete ima mogućnost markerom crtati lice na balon s emocijom ili maskom – sve balone smo izložili u sobi
  • Šuškalice – izrada glazbenih instrumenata od otpadnih materijala i sjemenki preostalih od sadnje
  • Koncert – u dvorištu vrtića osmislili smo koncert u kojem djeca pjevaju naučene pjesme uz pratnju izrađenih šuškalica

U našem eko  vrtu djeca vole voditi brigu o bilju, provoditi vrijeme uz mirne aktivnosti, a ovaj mjesec smo ga obogatili cica macama, zumbulima koji su vrtu dali boje i puno mirisa. Najveće oduševljenje djece bilo je jedno jutro kada su ugledali novi mladi krumpirić  koji je izrastao u posudi gdje smo posadili krumpire.  Bili su jako ponosni, a to im je bio veliki poticaj da se i dalje nastave brinuti o biljkama.