Tijekom mjeseca travnja starija jaslička skupina 1 istraživala je proljetnu livadu i njezine male stanovnike. Kroz igru, istraživanje, likovne aktivnosti, priče i senzorne poticaje djeca su upoznavala svijet oko sebe, razvijala svoja osjetila te učila kroz iskustvo i aktivno sudjelovanje.
Posebnu pažnju posvetili smo bubamarama, promatrali smo njihov izgled, brojali točkice, učili o bojama, osjetilima i načinima kretanja, a kroz priče „Bubamarin let“ i „Kako bubamare spavaju“, koje smo slušali uz lutku zijevalicu, razvijali pažnju, slušanje i maštu. Bubamare smo izrađivali i od glinamola čime smo poticali razvoj fine motorike i kreativnosti.
Istraživali smo i pčele, promatrali ih pod povećalom, razgovarali o tome što nam pčele daju i zašto su važne za prirodu, a kroz aktivnosti s umetaljkama i prirodnim materijalima poput kave, kukuruza i graha razvijali finu motoriku, senzornu percepciju i koordinaciju oko-ruka. U zajedničkoj likovnoj aktivnosti temperama smo oslikavali proljetnu livadu i njezine stanovnike te poticali suradnju i zajedništvo među djecom. Dotaknuli smo se i svijeta puževa i leptira, promatrali puževu kućicu te upoznavali proljetnice na livadi poput tratinčica i ljubičica.
Kroz spomenute aktivnosti cilj nam je bio razvijati dječju znatiželju i interes za prirodu i živi svijet, poticati razvoj govora, bogaćenje rječnika, sposobnost opažanja, istraživanja i povezivanja iskustava, kao i razvoj pažnje, koncentracije i kreativnog izražavanja.
Odgojiteljice Ivana Turković i Martina Janošević







