Čarobna „Svjetlost fenjera“ obasjala djecu DV Pčelica

“I lije na uglu petrolejska lampa

Svjetlost crvenkastožutu

Na debelo blato kraj staroga plota

I dvije, tri cigle na putu…”

Inspirirana Baladom iz predgrađa te skokom u prošlost promatranjem starinskih predmeta, srednja vrtićka skupina PC Pčelica ugostila je prof. Miroslava Kerna iz Udruge Svjetlost fenjera. “Čika Miro”, kako su ga odmah iz milja nazvala djeca, donio je mnoštvo različitih fenjera te predstavio djeci posao fenjerdžije. Pokazao im je dijelove fenjera, različite veličine i oblike pa je čak i jedan upalio kako bi djeca dobila potpun dojam o tome kako rade i čemu služe fenjeri.

Našli su se tu i veliki i mali fenjeri, novi i preko 100 godina stari fenjeri, oni s dimnjakom i oni bez, a glavna zvijezda bio je željezničarski fenjer s mogućnošću mijenjanja stakla u boji koji je nekada služio kao svojevrsni semafor za vlakove.

Djeca su inspirirana posjetom kasnije razvila i vlastitu igru: štand za prodaju fenjera!

Uz to sve, izradila su djeca još poneki čarobni lampion koji je poslužio kao idealan poklon za Valentinovo, a magičnu svjetlost fenjera prikazali su i na svome panou!

Skip to content