Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Povodom Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje koji se obilježava 18. studenoga. U podcentru Josipovac, 17. studenoga, prigodno smo obilježili i s djecom razgovarali o važnosti i značenju tog dana. Djeca su saznala gdje se nalazi grad Vukovar, po čemu je sve poznat –  po rijekama Dunav i Vuka, Vodotornju, Vučedolskoj golubici… Odgojiteljice su pripremile poticajne materijale i fotografije za djecu svojih skupina, a djeca su slikala i crtala motive koje povezujemo uz grad Vukovar te su izrađivala maketu Vodotornja. Poslušali smo i pjesmu „Vukovar, Vukovar“ u izvedbi hrvatskog tamburaškog sastava Zlatni dukati, a tekst je napisao Josip Ivanković. Djeca starijih vrtićkih skupina  su zajedno s odgojiteljicama zapalila lampione ispred vrtića i razgovarala o simbolici paljenja svijeća na taj dan te na taj način odali počast gradu heroju i njegovim žrtvama.

 

Vukovarska priča

 

Iznad Vuke i Dunava

poletjela ptica stara.

Golubica crna oka

leti iznad Vukovara.

Povijest drevnu, ponositu

golubica svijetu sriče.

Vukovar se izdigao

iz strahotne, tužne priče.

Sad osnažen diže glavu,

raštimane redi žice.

Sa istoka na nas gleda

grad ljepote, grad ravnice.

Vanja Zanze

Dječja razmišljanja:

„ Bilo je puno spaljene odjeće i svega“

 „ Zločesti ratnici htjeli su ukrasti hrvatsku, onda su došli hrvatski ratnici  i pobijedili.“

„ Rat nije dobar zato što se puno ljudi može ozlijediti.“

„ Rat je grozan zato što padaju granate.“

„ Kad je bio rat baka je poslala tatu daleko da se spasi“

[foogallery id=”40185″]

Skip to content