Origami u Kockici

Početkom ožujka, u podcentru „Kockica“ realizirali smo aktivnosti na temu „Igre papirom“ koja se razvila u pravi mali projekt „Origami“. Dostupnost raznih vrsta papira kao materijala i lakoća njegove obrade oduvijek privlače djecu. Početna aktivnost bila je reakcija na situacijski poticaj igre s novinskim papirom koji smo nastavili oblikovanjem i izradom neobičnih likova od istog. Istraživali smo na koje načine možemo oblikovati papir te tako naišli na tehniku „Origami“, koju su djeca odmah prepoznala u izradi „brodića“.  Zanimalo nas je kako je nastao Origami i odakle potječe te smo tako upoznali dio japanske kulture. Igrajući se origamijem, djeca su ovladala raznim tehnikama i metodama rada s papirom kao što su savijanje, rezanje, lijepljenje, oblikovanje. Istodobno su ovladala i početnim fazama geometrije, kako u ravnini tako i u prostoru. Origami je kod djece razvijao finu motoriku ruku, precizne pokrete prstiju, senzomotoriku, pažnju, koncentraciju, sposobnost rada rukama pod kontrolom svijesti prateći uputstva za izradu te radost i spoznaju o mogućnosti neverbalne komunikacije. Djeca su bila oduševljena kada bi samostalno, prateći uputstva, uspjela izraditi novi lik te smo svakodnevno tragali za novim, težim varijantama. Isto tako, surađivali su i razmjenjivali mišljenja kada bi naišli na teškoću u pojedinom stupnju izrade. Origami tehnika, oduševila nas je sve i bila je pun pogodak za razvoj vještina koje će našim budućim prvašićima olakšati prve dane u školskim klupama.

Skip to content