Projekt “Kutije” mlađe jasličke skupine podcentra Mak

U mlađoj jasličkoj skupini „Legići“ vrtića Mak od početka godine provodimo projekt zagonetnog naziva „Kutije“.

Cilj nam je da kroz neoblikovane prirodne materijale djeca istraže što bi sve kutija mogla biti.  Tako ona postaje guralica, kocka, penjalica, auto, brod, kuća, provlačilica, umetaljka, slagalica, didaktička igračka kojom djeca razvijaju svoje tjelesne, spoznajne, socioemocionalne i  komunikacijske vještine. U suradnji s roditeljima prikupili smo kutije raznih oblika i veličina. Kutije su na zanimljiv način ispunile naš prostor boravka, a time je započela i edukacija od najranije dobi glede važnosti recikliranja i ponovne uporabe materijala, pa tako kutija koja je bila samo obična igračka, ubrzo postaje nešto drugo; tunel, brod i na kraju tuš kabina.

Aktivnosti koje smo proveli:

  1. Obiteljska kućica: Od velike kutije izradili smo kuću na koju smo nalijepili obiteljske fotografije. Djeca mogu gledati, komentirati, predstavljati svoju obitelj, koristiti kućicu kao sigurno mjesto za osamu i čitanje knjiga .
  2. Lego kocke: Od kutija raznih veličina izradili smo raznobojne lego kocke koje djeca mogu koristiti u aktivnostima nošenja, slaganja, nizanja, guranja, vučenja.
  3. Kutija provlačilica: Između namještaja postavili smo kutiju kroz koju se djeca mogu provlačiti, ubacivati geometrijske oblike, igrati simboličke igre skrivača, „ku-ku“.
  4. Kutija s više lica: Na dvije velike kutije, na svakoj stranici nacrtani su dječak i djevojčica s izrazom različitih emocija. Dijete može slagati izraze lica prema želji.
  5. Taktilni labirint: Od više spojenih kutije s različitim zalijepljenim teksturama djeca se kroz njih mogu provlačiti i istraživati.
  6. Što životinje jedu: Od kutija smo izradili životinje, a na mjestu usta životinje , ostavili smo prostor za hranjenje (ubacivanje hrane). Od kartona smo izradili onu hranu kojom se životinje hrane pa djeca biraju i uče o hrani za  životinje.
  7. Kutija s rupama: Na velikoj kutiji izrezali smo krugove koje smo obojili različitim bojama. Djeca mogu provlačiti marame iste boje ili ubacivati loptice koje odgovaraju boji na kutiji.
  8. Prijevozno sredstvo: Od kutija raznih veličina izradili smo brod u kojega stane više djece u kojemu mogu razvijati simboličku igru, isto tako i razne veličine automobila u kojima se mogu gurati ili  voziti.
  9. Tuš kabina: Od velike kutije izradili smo mjesto za simboličku igru kupanja, u obradi pjesme „Higijena“,unutra smo postavili higijenski pribor za  održavanje osobne higijene.

Želja nam je ovaj projekt nastaviti i tijekom sljedeće pedagoške godine i tako djeci otvarati vrata mašte kroz nove proširene poticaje.

Skip to content