Projekt Put oko svijeta u Nevičici

Osluškujući razgovore djece u svakodnevnim vrtićkim situacijama primijetile smo da se kao tema često spominju države, nogometaši, zastave, dresovi… Slijedom toga proširile smo temu i djecu starije A skupine podcentra Nevičica povele na “Put oko svijeta”. Širok spektar ponuđenih aktivnosti koje su obuhvatile sva razvojna područja za cilj je imao proširivanje dječje spoznaje i poticanje radoznalosti.

Obzirom da su na našim “jutarnjim kolegijima” djeca dijelila dosadašnja saznanja temeljena na osobnim iskustvima, putovanjima i informacijama koja do sada imaju – bilo iz dokumentarnih ili animiranih emisija, lokacijama na kojima im žive prijatelji, kumovi, rodbina, u istraživačkom centru ponudile smo im enciklopedije, atlase, karte i globuse različitih mjerila na kojima su pozicionirali kontinente i države. Suradnja s roditeljima realizirana je upravo kroz dimenziju posuđene građe za navedeni centar aktivnosti. Kroz likovno i kreativno stvaralaštvo bavili smo se državnim (zastave, grbovi, dokumenti) i geografskim obilježjima (kontinenti, ravni, visoravni, vodene površine, snijeg i led) te su djeca imala priliku izraditi naš planet u tehnici kaširanja, kartu svijeta obilježavajući reljef kontinenata odgovarajućom bojom kolaž papira, izrađivati svoje osobne i putne dokumente, zastave prema vlastitom odabiru (u nekoliko likovnih tehnika). Kineziološki poticaji obuhvatili su putovanje različitim prijevoznim sredstvima, po različitim podlogama, s različitom “prtljagom” pa su tako prošli nekoliko tematskih poligona s preprekama i igrama poput “u jutro rano brzi vlak se kreće”, a odigrali su i nekoliko utakmica pod zastavama različitih država, obzirom su često spominjani upravo nogometaši. Suradnja s društvenom okolinom ostvarena je kroz posjet GISKO ogranku Jug 2, s kojima imamo izvrsnu suradnju, gdje je knjižničarka djeci ponudila slikovnice i enciklopedije vezane uz temu projekta. Djeca su o avanturama žirafe Suli u svakodnevnim vrtićkim situacijama razgovarala još danima.

Bogatiji novim znanjima i vještinama osluškujemo temu za neke buduće projekte.

Skip to content