Projekt “Svjetlo/sjena” starije A skupine podcentra Ivančica

U skupini Lavići (starija A) podcentra Ivančica, kroz nekoliko tjedana provodio se projekt Svjetlo/sjena. Djeca su kroz različite aktivnosti učila o zakonitostima prirode i fizike, proširujući i nadograđujući dosadašnja znanja.

  • Istraživačko – spoznajne aktivnosti: refleksija svjetla preko projektora u tamnoj prostoriji; kako nastaje svjetlost a kako sjena; refleksija sjajnih detalja sa slika na majicama te pojačavanje i smanjivanje intenziteta ovisno o pokretu; sunčani sat: izrada, princip rada, bilježenje podataka
  • Likovno-kreativne aktivnosti: igra kontrasta (razlijevanje bijele boje na tamnoj podlozi i crne boje na bijeloj podlozi); difrakcija sunčeve svjetlosti kroz prozirni oblik u boji te slikanje uočenog; moja sjena: prenošenje profila na papir ispred projektora, bojanje „sjena“
  • Dramske aktivnosti: kazalište sjena (izrada, igrokaz, dječji dramski izričaj)
  • Aktivnosti početnog čitanja i pisanja te matematike: na svjetlosnoj kutiji – geometrijski likovi, tangrami, oblici, abeceda, refleksija u ogledalu; upari sjene s objektom, pronađi razliku, nizovi sjena prema veličini
  • Igre: „Ogledalo“ (refleksija pokreta), „Semafor“ (opažajna igra), Svjetleća kugla (igra u krugu za poticanje koncentracije, pažnje, strpljivosti i razvijanje mašte)

Djeca su pokazala veliko zanimanje za temu, koja je prvobitno bila planirana za jedan tjedan kao redovna aktivnosti ali vođeni interesima i želji djece temu smo proširili i osmislili dodatne aktivnosti te je nastao navedeni projekt.

Skip to content