Radionica „Gujavice – inženjeri tla” u podcentru Kockica

U podcentru „Kockica“ ostvarena je suradnja sa Sveučilištem J.J.Strossmayera, točnije Odjelom za biologiju. Naš podcentar je posjetila majka djevojčica iz vrtića, djelatnica na Odjelu, izv.prof.dr.sc. Olga Jovanović-Glavaš. Kako su djeca sama inicirala aktivnosti, istraživanjem kišnih glista te kopanjem po dvorištu i promatranjem njihova života u vanjskom staništu, odlučili smo aktivnosti prenijeti i unutar vrtića. Majka Jovanović-Glavaš nam je predložila da će osmisliti i održati radionicu za djecu na ovu temu budući da je to područje njezinoga rada. Ciljevi radionice bili su na stručan i pedagoški zanimljiv način upoznati djecu sa životnim ciklusom gujavica te probuditi svijest o njihovoj važnosti i korisnosti za biljni svijet. Radionica se odvijala u tri dijela. U uvodnom dijelu, dr. sc. izv. prof. Jovanović-Glavaš se predstavila djeci i opisala im o čemu se ona bavi u svome radu te opisala izgled i važnost gujavica, nakon čega su djeca imala izravan kontakt s njima. Drugi dio radionice je bila praktična aktivnost „Hotel za gujavice“ u kojoj su djeca u staklenkama izgradila slojevite „hotele“ od kamenčića, zemlje, pijeska, lišća, papira te „uselila“ gujavice u njih. Kroz naredne tjedne, dobili smo zadatak promatrati kako gujavice miješaju slojeve od kojih smo izgradili „hotele“. Treći dio je bio istraživački- promatranje izgleda prepariranih gujavica pod mikroskopom. Djeca su oduševljeno promatrala i opisivala izgled te sve to popratila zanimljivim komentarima. Ovim putem se zahvaljujemo našoj gošći s kojom smo ujedno dogovorili posjetu Odjelu za biologiju na proljeće te tako najavili nastavak suradnje sa Sveučilištem J. J. Strossmayera.

Osim ove radionice, odgojiteljice su osmislile niz aktivnosti koje su obuhvatile različita područja dječjeg razvoja te su na taj način djeca ostvarila razne razvojne zadaće: razvijali su maštu, kreativnost, psihomotorne sposobnosti, naučili od kojih dijelova se sastoji tijelo gujavice, o njezinom životnom ciklusu, razvili svijest o važnosti gujavica za tlo te da „U tlu čistu imamo glistu“ kao što nam priča i slikovnica autorice M. Milčec.

[foogallery id=”40566″]

Skip to content