Slavonijo u srcu te nosim – projekt podcentra Višnjevac

Njegovanje kulturne baštine i tradicionalnih običaja u vjerskoj skupini podcentra Višnjevac

U sklopu projekta „Lijepa naša Hrvatska „ u vjerskoj skupini PC Višnjevac kroz raznolike aktivnosti djeci je mama Marina obučena u baranjsku narodnu  nošnju približila običaje, tradiciju i kulturu naše Slavonije i Baranje. Saznali smo  da su djevojke na glavi imale pletenicu a udane žene šarenu maramu, da su dijelovi nošnje: podsuknja, vezena rubina, tkani pojas, vunena pregača sa vunenim resama. na kojoj su djeca uočila  cvjetne i životinjske motive. Na nogama su imale pletene čarape i čarapke (papuče ispletene vunom). Momci su bili obučeni u košulje, prsluk i široke duge hlače(gaće). U našem Etno kutku koji su nam pomogli opremiti roditelji djeca su mogla razgledavati i opipavati, uspoređivati vezene rupčiće, vezene svatovske peškire, zlatovez, ogrlice od dukata, šokački šešir, fotografije različitih narodnih nošnji. Djeca su imala mogućnost pronaći mjesto iz kojeg je potekla narodna nošnja na zemljopisnoj karti Hrvatske : Bizovac, Donji Miholjac, Đakovo, Vinkovci…

Igrali smo novu narodnu igru „Mačke i miša“, zapjevali i zasvirali  na lončićima, prutićima, kuhačama „Joj Ano, joj Anice“ i naučili pjevati i plesati u kolu „Kad se Ćiro oženio. Djeca su imala priliku i kreativno se izraziti i nastali su novi originalni radovi vezenih rupčića, vezenih ručnika, zlatoveza, šokačkih šešira, a od njihovih radova postavili smo i malu izložbu.

Skip to content