“Žabice upoznaju pauka” – projekt mlađe vrtićke skupine podcentra Mak 

Djeca mlađe vrtićke skupine „Žabice“ podcentra Mak kroz aktivnosti i igre upoznali su pauka. Pauka smo stavili u staklenku teglu i promatrali ga nekoliko dana. Proučavali smo njegovo kretanje, kako plete svoju mrežu i izgled paukova tijela. Cilj je bio nadograditi postojeća znanja o pauku i usvojiti nova. Sobu dnevnog boravka obogatili smo raznim aktivnostima i igrama kojima smo utjecali na cjelokupan razvoj. Stolno-manipulativnim igrama i likovno kreativnim aktivnostima potaknuli smo razvoj predmatematičkih i predčitalačkih vještina, širili smo spoznaju o bojama, usavršavali preciznost djece i koordinaciju pokreta ruka-oko te razvijali finu motoriku šake i prstiju (korištenjem kista, hvataljki, nizanjem nakita, umetanjem umetaljki ). Provlačenjem kroz paukovu mrežu od vune i oponašajuću paukove kretnje djeca su razvijala grubu motoriku i zadovoljila potrebu za igrom i kretanjem. Čitanjem slikovnica o pauku obogatili smo dječji rječnik i potaknuli maštu. Kroz animirani film „Pauk Praško“ saznali smo da pauku nije lako živjeti u blizini ljudi koji mu stalno ruše dom. Razgovorom o paukovim osjećajima poticali smo empatiju i emocionalni razvoj. Ispleli smo i vlastitu „Mrežu prijateljstva“ te smo pletenjem i oslikavanjem paukove kuće poticali osjećaj pripadnosti i spoznali važnost doma. Natjecateljskom igrom „Najbrži pauk“ djeca su stekla iskustvo kako je pobijediti i izgubiti. Kroz sve aktivnosti djeci smo približili pauka kao životinje koje se ne treba bojati nego ju pustiti da živi u njegovom kutu sobe.

[foogallery id=”40500″]

 

Skip to content